Dom pasywny to taki do którego ogrzania potrzeba osiem razy mniej energii niż w przeciętnym domu. Sama myśl budownictwa pasywnego oznacza sporą oszczędność energii, a co za tym idzie i pieniędzy. Budynki takie określamy ekologicznymi, albowiem poprzez oszczędności w naszym domu ochraniamy naturalne środowisko. Wybudowanie takiego budynku kosztuje w Polsce niespełna 10% więcej niż takiego typowego. Spowodowane jest to specjalnymi, a co za tym idzie i droższymi materiałami których powinno się wykorzystać do budowy takiego ekologicznego domu. Potrzebne są specjalne izolacje ścian, właściwa instalacja wentylacyjna oraz okna pasywne. Te ostatnie mają ogromne znaczenie, ponieważ to przez okna ucieka zawsze najwięcej ciepła. Do tego okna pasywne mają nie tylko utrzymywać ciepło ale także w odpowiedni sposób przekazywać energię promieni słonecznych do wewnątrz domu. Jednak to wszystko jest tylko pojedynczą inwestycją, czyli dom zbudujemy drożej ale później dużo zaoszczędzimy na grzaniu, a do tego będziemy ekologiczni.
Szukając okna pasywnego do domu musimy na początku wiedzieć jaka jest różnica między takim a zwykłym oknem. Przede wszystkim okno pasywne zawdzięcza swoje właściwości energetyczne dzięki właściwiej konstrukcji. Są to okna najczęściej z potrójną szybą. Między nimi znajduje się gaz szlachetny, najczęściej jest to argon albo krypton. Na dodatek szyby w oknach pasywnych pokryte są specjalną, niskoemisyjną powłoką, jaka w znacznym stopniu ogranicza utraty ciepła droga promieniowania od szyb do otoczenia. Na ogół powłoka ta pokryta jest zewnętrza powierzchnia szyb wewnętrznych oraz wewnętrzna powierzchnia szyb zewnętrznych. Jest to sprawdzone i przetestowane rozwiązanie, które bardzo dobrze działa w chłodnym klimacie. Pozyskuje zyski energetyczne dzięki promieniom słonecznym w okresie chłodnym i ogranicza straty ciepła przez okna. Dodatkowo aby jeszcze bardziej zwiększyć izolacje cieplną dość często stosuje się specjalne wkładki z cząstek pianki poliuretanowej. Okna pasywne różnią się od zwykłych specjalną konstrukcją ramki dystansowej, czyli newralgicznego elementu każdego okna, która odpowiada za powstanie tak zwanego mostka cieplnego na styku szyby z ramą okienną. Ramka ta wykonana jest z materiału o niskiej przewodności cieplnej, najczęściej z tworzywa sztucznego. Dodatkowo jest ona znacznie głębiej osadzona niż w przypadku standardowego okna. Cały profil za to jest przynajmniej pięciokomorowy i ocieplony materiałem izolacyjnym.
Jak już wiemy okna pasywne są fenomenalnym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem. Są kapitalny izolatorem w naszym domu. Nie wypuszczają ciepła na zewnątrz, a dodatkowo mają specjalne właściwości dzięki czemu doprowadzają również ciepło do wnętrza wykorzystując moc promieni słonecznych. To wszystko oddziałuje na spore ograniczenie zużycia energii cieplnej w domu, a co za tym idzie i znacznych oszczędności pieniężnych. Okna pasywne nie tylko dbają o nasz portfel ale i pozwalają chronić środowisko, a także oszczędzać zasoby naturalne. Ekologiczne okna pasywne to ogromna oszczędność, znakomita izolacja, zdrowy mikroklimat dla mieszkańców i wytrzymałość. Musimy niemniej jednak pamiętać aby uważnie wybrać odpowiedniego producenta od jakiego zakupimy takie okna. Na rynku jest sporo produktów nie spełniających norm okien pasywnych. Przed zakupem musimy dokładnie sprawdzić czy budowa takiego okna na pewno jest odpowiednia. Najlepiej jak okno takie będzie posiadało zgodne certyfikaty. Wtedy też mamy 100% pewność iż dokonujemy dobrego zakupu.
Cześć, to jest komentarz.
Aby skasować ten komentarz, zaloguj się i wyświetl komentarze tego wpisu. Wtedy zobaczysz opcje edycji oraz kasowania komentarzy.